Qyteti i Prishtinës

Shijoni historinë kulturore të qytetit dhe stilin e jetës moderne: provoni ushqimet lokale dhe vizitoni restoranet, baret dhe klube të shumta që janë në Prishtinë me sherbimet ma të mira në Europë.

Prishtina kryeqyteti i Kosovës

Prishtina - Kryeqyteti i Kosovës

Prishtina - Kryeqyteti i Kosovës, vendi më i ri në Evropë, me gati 200,000 banorë, është gjithashtu qyteti më i madh në vend. Prishtina ndodhet në lindje të Kosovës qendrore me peisazhin historik të Rrafshit të Kosovës në 595 m mbi nivelin e detit. Qyteti është i rrethuar nga fushat pjellore të këtij rajoni, me kodrat Zhegoc që ngrihen në lindje. E vendosur në qendër të vendit, Prishtina është gjithashtu një qendër transporti si dhe qendra ekonomike dhe kulturore e Republikës së Kosovës.

Prishtina tani është një qytet shumë dinamik, i gjallë me oferta emocionuese që kanë ndryshuar pozitivisht gjatë viteve. "Aeroporti i Prishtinës" është një aeroport afër Prishtinës, Kryeqytetit të Kosovës. Ndodhet rreth 15 kilometra në jugperëndim të qytetit afër autostradës M-9. Parku Germia është një park i madh dhe i bukur në pjesën lindore të qytetit të Prishtinës.

Për të parë pamjet më të rëndësishme, rekomandohet një shëtitje, e cila ndoshta duhet të fillojë në Dardania, pranë një pamje gjigande të Presidentit të SHBA-së (Bill Clinton), pastaj duhet vizitohet Qrendra e Prishtinës, Grand Hoteli dhe të ndjekët rruga ''Nena Tereze'', Monumenti i Skenderbegut dhe ndërtesën e Qeverisë. Në pjesen ku ndodhet qyteti i vjetër me rrugët e tij të ngushta do të gjeni disa xhami mbresëlënësemuze dhe hamame dhe mund të kaloni nëpër tregje dhe kafene. Gjithashtu, mos harroni Muzeun Etnografik të qytetit, i vendosur në qytetin e vjetër. Ndoshta mund të konsideroni një devijim për në Dragodan ose Valenia, ku parku i qytetit (i njohur gjithashtu si "Parku Italian") është veçanërisht tërheqës. Parku Gërmia gjithashtu ia vlen të vizitohet, me pishinën e saj të hapur si liqeni, është një atraksion popullor për familjet dhe të rinjtë. Familjeve nga Prishtina u pëlqen ta kalojnë kohën e tyre të lirë së bashku në këtë park, i cili është ideal për not në verë dhe për të peshkuar në vjeshtë dhe mundësi për shëtitje në ajër të pastër gjatë gjithë vitit. Parku është ideal për ski në muajt e dimrit.


Artikuj me simbole shqiptare dhe kosovare


SHOP

Foto Galeria

Na dërgoni fotot tuaja më të bukura të Kosovës. Ne tregojmë fotografitë më të mira nga atdheu.

Prishtina në mbrëmje
Muzeu Etnologjik Prishtina
Monumenti Newborn në Prishtinë
Germia Prishtina dimer
Prishtina nga lart

Newsletter - atdheu.com

Ka shumë për të zbuluar!

Regjistrohuni në Newsletter për të qenë gjithmonë i informuar me të rejat dhe ofertat tona më të fundit.


Fluturimet

Këtu mund ti gjeni kompanitë më të besueshme, të përzgjedhura që organizojnë fluturime drejt Prishtinës nga të gjitha qendrat botërore dhe anasjelltas. Rezervime të shpejta dhe të sigurta të biletave.

Info

Udhëzues udhëtimi

Turne me udhëzues (travel guides) janë argëtuese! Jo vetëm që do të mësoni shumë për vendin që po vizitoni, por gjithashtu do të mbeteni të habitur, të kënaqur kur zbuloni kënaqësitë e Kosovës me një udhëzues të mirë.

Info

Hotele

Akomodimi në Kosovë është i lirë, kështu që ju mund të gjeni edhe hotele ekskluzive me çmime të ulëta. Mund të kurseni shumë nëse vendosni për një hostel apo apartament privat.

Info
Pazari i Madh

Pazari i madh i Prishtinës është sigurisht zona më e gjallë e kryeqytetit Kosovar. Tregu (Pazari) shtrihet në lindje të Rrugës Ilir Konusheci dhe është një shembull i mirë, interesant me atmosferë tipike të ndezur, të mbushur me bollëk ushqime, perime, fruta të tregjeve Kosovare.

Info
Newborn-Monument

"Newborn" mund të përkthehet si "i porsalindur". Kjo skulpturë topografike përbëhet nga shtatë shkronja të larta tri metra që formojnë fjalën "Newborn". Monumenti simbolizon pavarësinë e Kosovës dhe është ndërtuar pikërisht me rastin e pavarësisë të Kosovës.

Info
Biblioteka Kombëtare

Ndërtesa e jashtëzakonshme e Bibliotekës Kombëtare mbulon rreth 16,500 metra katrorë dhe ka pothuajse 100 kupola qelqi të bardha, me madhësi të ndryshme. Më shumë se 5000 kopje të librave dhe dorëshkrimeve të vjetra dhe të rralla mund të gjenden këtu.

Info
Muzeu Etnografik

Muzeu i vetëm origjinal në zonën e Pazarit në Prishtinë është vendosur në një ndërtesë të mrekullueshme tradicionale nga shekulli i 18-të. Muzeu, i cili vërtet ia vlen të shihet, përfshin veshje, punë dore, vegla pune dhe shumë shumë më tepër.

Info
Xhamia Çarshi

Lagjja e vjetër përbëhet edhe nga xhamia prej guri që është objekti më e vjetër islamike në Prishtinë dhe është ndërtuar në shekullin e 15-të nga sulltani turk Bajazit. Pas ndërtesës ka një burim mbresëlënës prej mermeri, i cili përdoret akoma si një vend takimi për burrat e moshuar.

Info
Katedralja Nënë Tereza

Një katedrale katolike romake në kryeqytetin Kosovar në Prishtinë. Katedralja Nënë Tereza është një bazilikë me tre anët në format moderne të adaptuara të Romansen Italiane me një transept dhe absidë në jug dhe një kambanore të lartë 70 m të bashkuar në lindje.

Info
Parku Gërmia

Ky park i madh përhapet në kodrat pak në lindje të Prishtinës. Mund të arrihet lehtë me ndihmën e linjave të autobusëve dhe të bën përshtypje jo vetëm me pishinën e tij të jashtme të famshme që është aq e madhe sa një liqen, por edhe me zona të gjera pyjore për shëtitje, sport dhe ski në dimër.

Info
Pallati i Rinisë

Pallati masiv i të rinjve dhe sporteve i kryeqytetit Kosovar në Prishtinë u ndërtua në vitin 1977. Në 1981 u shtua një kompleks sportiv dhe një qendër tregtare, kështu që pallati tani një pjesë përdorët si diskotek, hapësirë për koncerte dhe ngjarje sportive.

Info

Top Ofertat për vizitorët tanë në vendet e më poshtme:

Ne kemi zgjedhur ofertat më të mira në vendet e juaj, ofertat e sigurimit, ofertat për smartphone, ofruesve të internetit, kredive, online-shop dhe shumë më tepër.