Kosovo Urlaub Wegweiser

Pushime në Kosovë

Dëshironi pushime larg turizmit masiv? Një pjesë e paprekur e parajsës ideale për shëtitje dhe relaksim? Zbuloni stilin e jetës autentik të një vendi? Admironi sitin e trashëgimisë botërore të UNESCO-s? Kosova është një Republikë në Evropën Jug-Lindore në pjesën perëndimore të Gadishullit Ballkanik. Shteti më i ri në Evropë, Kosova, ka rreth 1.9 milion njerëz të cilët janë të njohur për mikpritjen e tyre. Qyteti dhe kryeqyteti më i madh është Prishtina. Pamje fantastike të majave të maleve, liqeneve dhe ujëvarave që të lënë pa frymë, si dhe fshatrave piktoreske. Ofrojnë gjithçka që dashamirët e natyrës kanë nevojë për një pushim, shëtitjeje. Përveç kësaj, Kosova ofron qytete interesante, ushqim të shijshëm për ata që janë të interesuar në qytete. Të gjithë qytetarët e BE-së mund të hyjnë në Kosovë pa vizë. Asnjë pasaportë nuk kërkohet për këtë, një kartë identiteti është e mjaftueshme. Monedha e pagesës është Euro. Info


TOP vendet në Kosovë

Kosova është ende kryesisht e pazbuluar nga turizmi. Njerëz mikpritës, natyrë e bukur, qytete komode dhe një shoqëri e re dhe plot ngjyra karakterizojnë shtetin më të ri në Evropë. Ajo që nuk duhet të humbni patjetër në Kosovë.

Fluturimet

Disa kompani ajrore evropiane ofrojnë fluturime direkte nga qendrat e tyre drejt Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës. Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ndodhet 18 km në jugperëndim të Prishtinës.

Info

Udhëzues udhëtimi

Turne me udhëzues (travel guides) janë argëtuese! Jo vetëm që do të mësoni shumë për vendin që po vizitoni, por gjithashtu do të mbeteni të habitur, të kënaqur kur zbuloni kënaqësitë e Kosovës me një udhëzues të mirë.

Info

Hotele

Akomodimi në Kosovë është i lirë, kështu që ju mund të gjeni edhe hotele ekskluzive me çmime të ulëta. Mund të kurseni shumë nëse vendosni për një hostel apo apartament privat.

Info
Kulturdenkmäler im Kosovo

Jeta e natës

Klubet e natës në Kosovë janë vende ku argëtimi është në maksimum.

Museen im Kosovo

Restorantet e Kosovës

Ushqimi është padyshim një moment kryesor i pushimeve tuaja.

Freundliche Menschen

Njerëz miqësorë

Popullsia më e re në Evropë jeton në Kosovë.

Kosovo-Städte

Moda në Kosovë

Vishu me shije gjeni rroba shume cilsore me super qmime.

Kosovarisch Essen

Veshjet kombëtare

Veshjet popullore, janë pa dyshim një nga manifestimet tradicionale.

2008

Pavarësia

10,877

Kilometëra katror

1.907.592

Popullatë

Vizitorë

Kosova është një destinacion fantastik. Malet e paprekur të Rugovës janë një zonë e shkëlqyer për shëtitje. Kosova ka shumë për të ofruar dhe padyshim që ia vlen të vizitohet.

Anja Friedrich
Anja Friedrich
09.2020

Kosova është e sigurt dhe e lehtë për të udhëtuar. Akomodimi në Kosovë është i lirë. Jam entuziast për njerëzit mikpritës, qytetet e freskëta dhe ushqimin e shijshëm.

Silvia Grandt
Silvia Grandt
07.2020

Këshilla ime: Prizreni - qyteti i zambakëve në jug-perëndim të vendit quhet qyteti më i bukur në Kosovë. Qyteti i vjetër është ndërtuar në stilin Osman dhe Bizantin.

Kai Struve
Kai Struve
04.2020

Ne kemi nevojë për mbështetjen tuaj me këtë projekt.Më shumë këtu ...